Toskania My Love
Podróże • 13.05.19 • 0 Komentarzy

Piękno Toskanii każdego roku odkrywają tysiące turystów z całego świata. Szacuje się, że ponad połowa z nich to pasjonaci fotografii, dla których toskańskie plenery to wręcz wymarzone kadry. Cudowny krajobraz, a do tego wspaniała włoska kuchnia, wyborne wino i właściwości lecznicze tutejszych wód termalnych sprawiają, że wizyta w tym regionie staje się niezapomniana. Nie bez powodu więc postanowiliśmy rozpocząć naszą podróż po Toskanii od jednego z najlepszych uzdrowisk w Europie.
Po zdrowie do wód
Na punkt wypadowy wybraliśmy Chianciano Terme, miasteczko położone około 90 km na południowy-wschód od Florencji i około 50 km na południowy-wschód od Sieny, uznawane za jedno z najlepszych uzdrowisk w Europie. Wody termalne mają podobno leczniczy wpływ na oczyszczenie wątroby, leczą też nerki i drogi oddechowe.
Do ważniejszych uzdrowisk należą tu: Acqua Santa, Acqua Fucoli, Acqua Sillene, Acqua Santissima (które również znane jest jako spa dla osób z problemami układu oddechowego) oraz Acqua Sant’Elena (cenione za leczenie nerek i dróg moczowych oraz problemów oddechowych).
Etruskowie i Rzymanie
Historia miasta sięga czasów etruskich, kiedy to w pobliżu źródeł Silene zbudowano świątynię poświęconą bogu dobrego stanu zdrowia. Także w czasach rzymskich miejsce to było dość znane. W 1 wieku p.n.e. odwiedził je za radą swego lekarza sam Horacy. Podobno po tej wizycie jego dolegliwości, jak ręką odjął, a o zdrowotnych właściwościach wód stało się głośno. Bardzo szybko w okolicy kąpielisk termalnych wybudowano luksusowe wille rzymskie, do których licznie przyjeżdżali goście.
Dobroczynne i uzdrawiające właściwości wód doceniali w swych dziełach wielcy artyści tacy jak: Pirandello w swych opowiadaniach czy też Fellini w „Otto e mezzo” („Osiem i pół”), który akcję swojego filmu umieścił wśród parków otaczających zdrojowiska.
Dziś miejsce to jest bardzo popularne wśród Włochów i zagranicznych turystów. Liczne zadrzewione aleje i parki zachęcają do spacerów i oddawania się leczniczym właściwościom tutejszych wód.
W labiryncie starożytnych uliczek
Starożytna część miasta Chianciano, nazywana Chianciano Vecchia lub Paese, znajduje się na wzgórzu i otoczona jest średniowiecznymi murami. W labiryncie starożytnych uliczek można dotrzeć do bram miasta na końcu Via Dante. To tam znajduje się Porta Rivellini z eleganckimi renesansowymi budowlami. W Muzeum Archeologiczne znaleźć można ślady etruskiej przeszłości.
Warte zobaczenia w części Chianciano Vecchia są również: kościół Chiesa dell Immacolata z cennym freskiem Madonna della Pace, Torre dell Orologio, średniowieczna wieża z herbem rodu Medyceuszy, kościół Chiesa della Compagnia lub Oratorio della Confraternita della Santa Croce, w którym znajduje się fresk przedstawiający Il tradimento di Giuda i Cattura di Gesu Cristo, z XV wieku. Całe miasteczko otaczają wzgórza, porośnięte lasami dębowymi, bukowymi i kasztanowcami.
Tagi: Europa, Włochy, Toskania, Chianciano Terme, Chcianciano Vecchia, uzdrowiska, wody termalne, termy,
Skomentuj ten wpis