Jaśliska – tu kręcono film z szansą na Oskara

Europa, Polska, Jaśliska, Beskid Niski, film, Boże Ciało, nominacja do Oskara
Europa, Polska, Jaśliska, Beskid Niski, film, Boże Ciało, nominacja do Oskara

Podróże • 20.01.20 • 0 Komentarzy

 

Już kilka razy zabieraliśmy Was w miejsca, gdzie kręcono słynne produkcje filmowe. Tym razem zaglądamy do małej wioski w Beskidzie Niskim, zwanej Jaśliska. Czy wiecie, że to właśnie tu kręcono „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, film który walczyć będzie za kilkanaście dni (9 lutego) o oskarową statuetkę w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy?

We wrześniu ubiegłego roku mieliśmy okazję sami zobaczyć, jak wygląda niewielka miejscowość w powiecie krośnieńskim, która posłużyła za plan zdjęciowy do „Bożego Ciała” i przekonać się, co urzekło w niej filmowców. Dziś jest to malownicza wieś Podkarpacia, a niegdyś było to bogate miasteczko. W czasach świetności w Jaśliskich odbywały się cotygodniowe targi i jarmarki. Funkcjonowała też dochodowa komora celna. Miejscowość bardzo ucierpiała podczas I i II wojny światowej. Została gruntownie przebudowana, a w 1934 r. utraciła prawa miejskie.

Spacerując po wsi uwagę zwraca zabytkowa drewniana zabudowa. Najstarsze budynki o konstrukcji przysłupowej, z połowy XIX wieku, zachowały się przy zachodniej pierzei rynku. Przy niektórych posesjach znajdziemy jeszcze XVI-wieczne piwnice do przechowywania wina. Na uwagę zasługuje też murowany kościół z 1724 roku, zbudowany z inicjatywy bp Aleksandra Fredry. W środku znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi (Matka Boska Jaśliska), który jest celem pielgrzymek Słowaków i Łemków.

Piękna sceneria Podkarpacia nie pierwszy raz urzekła filmowców. "Boże Ciało" to kolejna już produkcja nagrywana w tej niewielkiej miejscowości. To właśnie w Jaśliskich Agnieszka Szumowska znalazła plenery do filmu „Twarz”, a Dariusz Jabłoński nakręcił „Wino truskawkowe”.

Tagi: Europa, Polska, Jaśliska, Beskid Niski, film, Boże Ciało, nominacja do Oskara,

<< Powrót do bloga

 

Komentarze

 
Brak komentarzy
 

Skomentuj ten wpis
CAPTCHA Image
Reload Image

Kategorie

Art Food Kawiarnie Lifestyle News Podróże Restauracje

Zobacz też

Ruszył automatyczny system liczenia turystów w Wenecji
Gdzie są granice robienia zdjęć?
Uchyl drzwi do przeszłości
Werona - romantyczny scenariusz dla zakochanych
Jaśliska – tu kręcono film z szansą na Oskara

Zajrzyj na FB