Drogą, lasem, rzeką

Niemcy, Saksonia, dolina Mozeli, dolina Renu, przygotowania do podróży, podróż po Europie, noclegi, plan zwiedzania
Niemcy, Saksonia, dolina Mozeli, dolina Renu, przygotowania do podróży, podróż po Europie, noclegi, plan zwiedzania

Podróże • 13.08.18 • 0 Komentarzy

 

Zamki na wzniesieniach ukryte za kolejnymi zakolami rzek i pola winorośli na niezwykle stromych zboczach to dominujący obraz pozostający w pamięci każdego podróżnika przemierzającego dolinę Mozeli i Renu. To obraz, który zachęca, by odkryć okoliczne miejscowości, poznać ich historię, zajrzeć do najstarszych warowni, degustować najlepsze wina regionu u miejscowych winiarzy czy podziwiać piękno okolic z pokładu sunących po rzekach promów.

Gdy 2 lata temu kończyliśmy naszą wyprawę rowerowo-samochodową wzdłuż Dunaju, wiedzieliśmy, że już niedługo wyruszymy w kolejną. Pytanie było tylko jedno: dokąd? Decyzja zapadła na początku roku, tym razem postanowiliśmy zwiedzić dolinę Mozeli i Renu, kolejne wyjątkowe miejsca na mapie Europy. W tym samym składzie 8-osobowym (6 osób dorosłych, 16-latek i 10-latek) ruszyliśmy poznać Mozelę od Thionville we Francji aż do Koblencji w Niemczech, gdzie rzeka łączy się z Renem i dalej wzdłuż rzeki aż do Frankfurtu nad Menem.

Przygotowanie do podróży to podstawa

Dobre zaplanowanie podróży pozwala na uniknięcie wielu przykrych niespodzianek po drodze. Dlatego jeszcze przed wyjazdem określiliśmy wstępnie: trasy przejazdu, najlepsze miejsca na postój, hotele, restauracje i miejsca, które chcieliśmy odwiedzić. Nie zapomnieliśmy też o ubezpieczeniu podróżnym. Koszty ewentualnego leczenia czy holowania samochodu mogą przyprawić nieraz o zawrót głowy polskiego zjadacza chleba. Tym razem więcej czasu poświęciliśmy też na podjęcie decyzji, czy będziemy korzystać z gotówki, karty kredytowej czy też zabierzemy ze sobą walutową kartę płatniczą.

Choć dla niektórych tak skrupulatne planowanie jest nie do przyjęcia, bo rzekomo zabija spontaniczność, w rzeczywistości jednak pozwala zaoszczędzić sobie wielu wydatków i kłopotów, szczególnie gdy musimy także myśleć o młodszych uczestnikach podróży. Wcześniejsze nasze doświadczenia pokazują też, że trzeba być przygotowanym na rożne niespodzianki, przecież nie wszystko jest do przewidzenia.

Nocleg na każdą kieszeń

Od lat podczas podroży po kraju i zagranicą korzystamy z serwisu booking.com, który umożliwia nam znalezienie odpowiedniego zakwaterowania. Tak było i tym razem. Nie mieliśmy dotychczas ani jednego przypadku odwołanej rezerwacji czy problemów z wybranym przez nas hotelem.

W dużej części jest to z pewnością kwestia czasu poświęconego wcześniej na przejrzenie ofert dopasowanych do naszych potrzeb i oczekiwań. Zanim więc wybierzemy tę ostateczną, przeglądam dziesiątki propozycji w danej lokalizacji. Z reguły szukam pokoju dwuosobowego ze śniadaniem w cenie odpowiadającej jakości. Gwiazdki nie są tu najważniejsze, choć mogą decydować o standardzie. Przeglądam różne obiekty: hotele, apartamenty, pensjonaty, domy wakacyjne, pensjonaty typu B&B, kwatery wiejskie czy gospodarstwa wiejskie. Zwracam uwagę na odległość planowanych do obejrzenia miejsc od miejsca zakwaterowania. Zawsze czytam informacje o wyposażeniu pokojów (prywatna łazienka, sejf, lodówka, czajnik, ekspres do kawy, balkon mogą być bardzo przydatne). Ważny jest też dla mnie dostęp do Wi-Fi, a gdy podróżujemy samochodem – także parking. Zapoznaję się również z opiniami gości, jednak to sobie pozostawiam ostateczny wybór i późniejszy osąd.

Podczas tegorocznej wyprawy brałam pod uwagę jeszcze jeden element ważny dla jej uczestników – jazda na rowerze. Szukałam więc lokalizacji położonych blisko ścieżek rowerowych usytuowanych wzdłuż Mozeli i Renu. Uruchamiając poszczególne filtry wyszukiwałam z reguły kilka lub kilkanaście interesujących mnie ofert. Z doświadczenia jednak wiem, że im wcześniej się tym zajmiemy, tym lepiej. Jest w czym wybierać. Pozostawienie sobie tego na ostatnią chwilę, zdecydowanie ogranicza wybór. W sezonie zawsze jest większe obłożenie, a weekendy i festyny w atrakcyjnych miejscach przyciągają dodatkowych gości. Pozostają tylko pojedyncze pokoje i to wcale nie w najniższych cenach.

Plan 2-tygodniowej podróży

Poniżej przedstawiam harmonogram naszej wyprawy uwzględniający poszczególne punkty podróży i miejsca zakwaterowania. Odwiedzane podczas podróży miejsca opiszemy w kolejnych postach. Jeśli jesteś zainteresowany hotelami, z których korzystaliśmy przez kolejne dni na trasie lub planujesz dokonanie rezerwacji w systemie booking.com w wybranym miejscu na całym świecie, skorzystaj z bezpośrednich linków, które umożliwią ci też rezerwację ze specjalną zniżką. Jeśli zarezerwujesz i zrealizujesz pobyt, korzystając z linku polecającego, otrzymasz po powrocie zwrot w wysokości 50 zł. Taką samą kwotę otrzymamy także my za polecenie tej oferty. Dla każdego coś miłego!

Polska – Niemcy - Francja – Luksemburg – Niemcy - Polska

 

  1. NIEMCY - Leipzig (po polsku Lipsk - nocleg w drodze) - 13/14 lipca - 1 doba (100,80 euro) – hotel Royal International Leipzig (Richard-Wagner-Straße 10, Mitte, Lipsk, 04109, Niemcy, tel. +493412310060)  LINK POLECAJĄCY Plan: zwiedzanie Lipska.
  2. FRANCJA - Thionville - 14/15, 15/16 i 16/17 lipca – 3 doby (275,40 euro) – hotel Mercure Thionville Centre (2, rue Georges Ditsch, Thionville, Francja, tel. +33382518422)  LINK POLECAJĄCY Plan: zwiedzanie Metz, Verden, Luksemburga.
  3. NIEMCY - Zeltingen-Rachtig nad Mozelą - 17/18, 18/19 i 19/20 lipca – 3 doby (285 euro) – hotel Zeltinger Hof – Gasthaus des Rieslings (Kurfürstenstr. 76, Zeltingen-Rachtig, 54492, Niemcy, tel. +49653293820) LINK POLECAJĄCY Plan: zwiedzanie Zeltingen Rachtig, Trewiru, Traben Trarbach.
  4. NIEMCY - okolice COCHEM - 20/21, 21/22 lipca – 2 doby (252 euro) – hotel Hotel Weingut Dehren, Kurfuerstenstr. 30, 56821 Ellenz-Poltersdorf, Niemcy)  LINK POLECAJĄCY Plan: zwiedzanie Cochem, Koblencji.
  5. NIEMCY - Rüdesheim am Rhein – 22/23, 23/24, 24/25, 25/26 i 26/27 lipca – 5 dób (535,50 euro) – Rüdesheim am Rhein, hotel.Brühl's Hotel Trapp – Superior (Kirchstrasse 7, 65385 Rüdesheim am Rhein, Niemcy)  LINK POLECAJĄCY Plan: zwiedzanie Mainz (po polsku Moguncji), Wormacji, Wiesbaden, Rüdesheim am Rhein, Frankfurtu nad Menem.
  6. NIEMCY – Leipzig - nocleg w drodze – 27/28 lipca – 1 doba (80,10 euro) - hotel Royal International Leipzig (Richard-Wagner-Straße 10, Mitte, Lipsk, 04109, Niemcy, tel. +493412310060)  LINK POLECAJĄCY Plan: zwiedzanie Lipska.

Szacunkowe odległości w kilometrach:

Z takim harmonogramem mogliśmy szacować koszty i ustalać orientacyjny plan zwiedzania kolejnych miejsc na trasie. Łącznie przejechaliśmy w ciągu tych dwóch tygodni około 4000 km, nasz samochód spalił 195 litrów benzyny (koszt paliwa wyniósł 1200 zł). Na bilety wstępu wydaliśmy 320 zł. Wina, które przywieźliśmy z różnych rejonów naszej podróży kosztowały nas prawie 1000 zł.

Tagi: Niemcy, Saksonia, dolina Mozeli, dolina Renu, przygotowania do podróży, podróż po Europie, noclegi, plan zwiedzania,

<< Powrót do bloga

 

Komentarze

 
Brak komentarzy
 

Skomentuj ten wpis
CAPTCHA Image
Reload Image

Kategorie

Art Food Kawiarnie Lifestyle News Podróże Restauracje

Zobacz też

Ruszył automatyczny system liczenia turystów w Wenecji
Gdzie są granice robienia zdjęć?
Uchyl drzwi do przeszłości
Werona - romantyczny scenariusz dla zakochanych
Jaśliska – tu kręcono film z szansą na Oskara

Zajrzyj na FB