13 grudnia – Dzień Świętej Łucji

Polska, Warszawa, koncert, święta Łucja, orszak, szwedzka tradycja
Polska, Warszawa, koncert, święta Łucja, orszak, szwedzka tradycja

News • 17.12.18 • 0 Komentarzy

 

To jedna z najważniejszych i najpiękniejszych szwedzkich tradycji. W grudniowy poranek dzieci ubrane w białe szaty kroczą w orszaku do sypialni rodziców, niosąc na tacy szafranowe bułeczki i śpiewając łucyjne pieśni. Podobne pochody odbywają się: w szkołach, na uniwersytetach, w miejscach pracy, w galeriach handlowych i oczywiście w zamku królewskim. W Warszawie każdego roku, wspólnie ze Szwedami mieszkającymi w Polsce, możemy również współuczestniczyć w świątecznym orszaku. Tegoroczny odbył się 8 grudnia w Centrum Praskim Koneser.

Orszak prowadziła św. Łucja w wianku ze świecami, tuż za nią kroczyły dziewczęta w białych szatach przepasanych czerwonymi wstęgami. Towarzyszyli im tzw. gwiezdni chłopcy w charakterystycznych spiczastych czapkach. Trzymając w dłoniach świece śpiewali pieśni, w tym obowiązkowo Sankta Lucia. Zgodnie z tradycją światło, które przynosi światu św. Łucja, ma rozpraszać zimowy mrok.

Historia  święta  światła

O kulcie św. Łucji po raz pierwszy usłyszałam podczas pobytu w Syrakuzach na Sycylii. Według legendy żyjąca tam w IV w. n.e. św. Łucja potajemnie ślubowała Bogu czystość. Zerwała więc zaręczyny, w odwecie jej niedoszły mąż zdemaskował ją jako chrześcijankę. Niektóre źródła podają, że została spalona na stosie właśnie 13 grudnia.

Inne podania mówią, że zginęła męczeńską śmiercią w obronie wiary, a jedną z tortur, jakim poddali ją oprawcy, było wyłupienie oczu. Dlatego też Łucja (po łacinie lux oznacza światło) została patronką światła, a jej święto obchodzi się w najkrótszy dzień w roku, 13 grudnia. Święta Łucja opiekuje się niewidomymi, chorującymi na oczy, ale także… pisarzami.

Szwedzkie obchody wiążą się jednak z tradycją przedchrześcijańską. Zgodnie ze starym kalendarzem tego dnia przypadało zimowe przesilenie. Według wierzeń ludowych pod osłoną najdłuższej nocy w roku po świecie krążyły złe moce, zagrażające ludziom i zwierzętom.

W drugiej połowie XVIII w. obchody dnia św. Łucji zaczęły przypominać te dzisiejsze, wtedy bowiem pojawił się zwyczaj przygotowywania symbolizującej św. Łucję słomianej kukły. Czasem przebierano się za św. Łucję i wtedy barwny orszak obchodził domy, a jego uczestnicy prosili o drobny poczęstunek. Mijały lata, pochód się rozrastał, zaś Łucja stała się ubraną na biało postacią. Zwyczaj zawędrował też do miast, gdzie przejęła go m.in uniwersytecka młodzież.

Obecnie w Szwecji o tym, która dziewczyna, ubrana w świetlną koronę będzie maszerować na czele procesji, decyduje często konkurs. Ugruntowany dość dobrze zwyczaj budzi wiele emocji. Wybory przeprowadzane w szkołach to wciąż ważne wydarzenie, o którym mówi się jeszcze długo po jego zakończeniu.

Koncert z okazji święta światła w Warszawie

W Warszawie od kilku lat możemy uczestniczyć w orszaku św. Łucji, zwieńczonym pięknym koncertem z udziałem szwedzkich chórów. Dwa lata temu mieliśmy okazję uczestniczyć w przepięknym koncercie, który odbył się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego. Tradycyjne pieśni związane z Dniem Świętej Łucji zaprezentował wówczas chór Young Cathedral Voices z Uppsali. Surowe wnętrze kościoła, ciekawa architektura i wspaniała akustyka tego miejsca pozwoliły na zachowanie w pamięci tego wyjątkowego wydarzenia. Przez kolejne tygodnie nie mogliśmy jeszcze zapomnieć cudownego wykonania „Little drummer boy”.

Tegoroczny, z inicjatywy Ambasady Szwecji w Warszawie oraz Katedry Skandynawistyki  Uniwersytetu SWPS, miał miejsce w otwartym niedawno Centrum Praskim Koneser. Tym razem wystąpił chór Harmony z Borås, chór Uniwersytetu SWPS i studenci Katedry Skandynawistyki Uniwersytetu SWPS. Poprzednia lokalizacja stanowiła według nas lepszą oprawę dla tego wydarzenia.

Tagi: Polska, Warszawa, koncert, święta Łucja, orszak, szwedzka tradycja,

<< Powrót do bloga

 

Komentarze

 
Brak komentarzy
 

Skomentuj ten wpis
CAPTCHA Image
Reload Image

Kategorie

Art Food Kawiarnie Lifestyle News Podróże Restauracje

Zobacz też

Ruszył automatyczny system liczenia turystów w Wenecji
Gdzie są granice robienia zdjęć?
Uchyl drzwi do przeszłości
Werona - romantyczny scenariusz dla zakochanych
Jaśliska – tu kręcono film z szansą na Oskara

Zajrzyj na FB