Gdzie są granice robienia zdjęć?

Azja, Japonia, Europa, Czechy, fotografowanie, zakaz fotografowania, selfie
Azja, Japonia, Europa, Czechy, fotografowanie, zakaz fotografowania, selfie

Lifestyle • 10.02.20 • 0 Komentarzy

 

Czy fotografując odwiedzane miejsca ograniczają nas jeszcze jakieś zasady? Jak widać w mediach społecznościowych często pojawiają się zdjęcia zrobione bez zastanowienia, dla żartu, dla lepszej klikalności, bywa, że naruszające czyjąś prywatność, nieetyczne lub wątpliwe moralnie.

Czy w związku z tym można się dziwić, że zbuntowali się niektórzy właściciele popularnych muzeów i restauracji i zakazują lub ograniczają możliwość fotografowania. Czy to coś zmieni? Według nich zakazy fotografowania mają przywrócić spokój i sprawić, że dane miejsca odwiedzą ci, którzy naprawdę chcą je zobaczyć, a nie Ci, którzy chcą tylko powiększyć galerię zdjęć na Instagramie.

Tego rodzaju zakaz wprowadzono np. w czeskiej Kaplicy Czaszek, w której znajdują się szczątki nawet 70 tys. ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej. Nic dziwnego, skoro byli tacy pomysłowi turyści, którzy robili tam zdjęcia czaszkom w kapeluszach, okularach przeciwsłonecznych czy z pluszakami.

Podobnie działo się w dzielnicy Gion, w Japonii, gdzie turyści nagminnie przekraczali granice prywatności lokalnych mieszkańców. Obecnie we wszystkich prywatnych uliczkach w pobliżu ulicy Hanamikoji obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania.

Coraz częściej można też spotkać się z zakazem robienia selfie czy używania selfie sticka. Obowiązuje on m.in. w Pałacu w Wersalu, Koloseum w Rzymie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Operze Królewskiej w Sydney.

Jeszcze dalej poszli niektórzy restauratorzy, tworząc wystrój zniechęcający do fotografowania, np. ciemne wnętrza czy słabe oświetlenie.

Tagi: Azja, Japonia, Europa, Czechy, fotografowanie, zakaz fotografowania, selfie,

<< Powrót do bloga

 

Komentarze

 
Brak komentarzy
 

Skomentuj ten wpis
CAPTCHA Image
Reload Image

Kategorie

Art Food Kawiarnie Lifestyle News Podróże Restauracje

Zobacz też

Ruszył automatyczny system liczenia turystów w Wenecji
Gdzie są granice robienia zdjęć?
Uchyl drzwi do przeszłości
Werona - romantyczny scenariusz dla zakochanych
Jaśliska – tu kręcono film z szansą na Oskara

Zajrzyj na FB