Pierwsza w Polsce streetartowa Galeria Ukraińska

Polska, Warszawa, Żoliborz, street-art, sztuka ulicy, galeria ukraińska
Polska, Warszawa, Żoliborz, street-art, sztuka ulicy, galeria ukraińska

Art • 23.08.18 • 1 Komentarzy

 

Co łączy kulturę i tradycję Polski i Ukrainy? Odpowiedź znajdziesz odwiedzając otwartą dziś plenerową galerię przy Dworcu Gdańskim w Warszawie. W formie wielkoformatowych murali zobaczysz ukraińskie petrykiwskie malarstwo artystyczne i ornamenty polskiej ceramiki bolesławskiej oraz wizerunki znanych przedstawicieli kultury i mediów, ubranych w ludowe, ukraińskie stroje, m.in.: Andrzeja Seweryna, Joanny Jabłczyńskiej i Aleksandry Kutz.

Do tej pory, w tej okolicy mogliśmy oglądać murale dotyczące wydarzeń marca 1968 r. Teraz to miejsce wzbogaciło się o kolejne przykłady sztuki ulicy. W tworzeniu galerii wzięli udział polscy i ukraińscy artyści: Svitlana Bezkorovaina, Karolina Bajka, Barbara Poniatowska, Maciej Szymonowicz i Dariusz Paczkowski. Ich prace są komentarzem do dawnych i obecnych stosunków między Polakami i Ukraińcami.

Projekt zrealizowany został w ramach współpracy Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundacji Klamra, Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Inicjatywę stworzenia galerii wsparły też: ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas uroczystego otwarcia galerii przedstawiciel ambasady ukraińskiej w Warszawie podkreślił jej unikatowy charakter - w warstwie merytorycznej, bo pokazuje, że polscy i ukraińscy artyści potrafią tworzyć wielkie dzieła sztuki współczesnej w formie street-art oraz w warstwie symbolicznej, bo 24 sierpnia Ukraina obchodzi 27. rocznicę odzyskania niepodległości. - W tym roku także Polska obchodzi piękny jubileusz 100. lecia odzyskania niepodległości. Galeria jest więc najpiękniejszym prezentem dla obu krajów, które wiele łączy: kultura, tradycja, więzi - powiedział pracownik ambasady. Podziękował też ukraińskim i polskim twórcom, dzięki którym od dziś Warszawa stała się piękniejsza. Mieszkańcy i goście z pewnością to docenią - dodał na zakończenie.

Jeden z twórców - Dariusz Paczkowski - również podziękował wszystkim artystkom i artystom biorącym udział w tym przedsięwzięciu. Przypomniał, że Galeria Ukraińska to kolejne miejsce tworzone w ramach Warszawskich Dni Różnorodności. Dotychczas w stolicy powstały takie galerie, jak: tybetańska, czeczeńska czy romska. Obejrzeć w nich można murale dedykowane ludziom z innych krajów i kultur, którzy mieszkają wśród nas. - Tworzymy solidne filary, a jednym z nich jest właśnie sztuka. Dodał też, że: - materiałem wyjściowym do powstania murali w tym miejscu były fotografie znanych Polaków w pięknych ukraińskich strojach, przygotowywane do kalendarza w ramach projektu Piękno Jedności.

Od strony centrum galerię otwiera mural Maćka Szymonowicza z Bielska Białej, który realizuje projekt Etnograf, w ramach którego powstają streetartowe prace prezentujące motywy ukraińskie i polski folklor. W ten nowoczesny sposób artysta chce przyciągnąć do sztuki, szczególnie młodych ludzi i zachęcić do sięgnięcia do własnych korzeni i poznania kultury i tradycji.

Z kolei od strony Pragi naszą uwagę przykuł mural Czarli Bajka, znanej ze swoich projektów dot. ludowej kultury i tradycji. Kolejne malowidła to dzieło Dariusza Paczkowskiego i Barbary Poniatowskiej. Na jednym z nich oglądamy wizerunek Aleksandry Kutz. Jej artystyczne przedstawienie można było skonfrontować z jej aktualną stylizacją - kobiety na motocyklu.

Na zakończenie każdy obecny mógł pozostawić w galerii ślad po sobie, odbijając na ścianie filaru szablon z kwiatkiem inspirowanym ukraińską sztuką ludową. Organizatorzy chcieli w ten sposób, by każdy czuł się wspólgospodynią i wspólgospodarzem tego miejsca.

Muzyczny klimat podczas otwarcia Galerii Ukraińskiej tworzył eksperymentalny zespół ukraiński.

 

Może zainteresuje cię też:

 

Tagi: Polska, Warszawa, Żoliborz, street-art, sztuka ulicy, galeria ukraińska,

<< Powrót do bloga

 

Komentarze

 
  1. Karol

    test

 

Skomentuj ten wpis
CAPTCHA Image
Reload Image

Kategorie

Art Food Kawiarnie Lifestyle News Podróże Restauracje

Zobacz też

Ruszył automatyczny system liczenia turystów w Wenecji
Gdzie są granice robienia zdjęć?
Uchyl drzwi do przeszłości
Werona - romantyczny scenariusz dla zakochanych
Jaśliska – tu kręcono film z szansą na Oskara

Zajrzyj na FB