Moda na Wolę

Polska, Warszawa, Wola, mural, street-art
Polska, Warszawa, Wola, mural, street-art

Art • 17.09.18 • 0 Komentarzy

 

Czy pamiętasz cyrk i wesołe miasteczko, które rozstawiano kiedyś u zbiegu ulic al. „Solidarności” i ul. Towarowej? Pamiętasz działające przed laty wolskie bazary, na których sprzedawcy zachęcali do kupna przeróżnych towarów, a może wspominasz czasem turkot sunących po szynach starych tramwajów? Te i wiele innych, także współczesnych, detali nawiązujących do miejskiej tożsamości dzielnicy zobaczysz na muralu zdobiącym kamienicę przy ul. Żelaznej 91 w Warszawie.

Autorem zajmującego 400 m kw. malowidła jest Igor Chołda (pracujący także pod pseudonimem Aqualoopa) – projektant, ilustrator i artysta streetartowy. Tworzy obrazy, teledyski i animacje, głównie jednak znany jest jako autor murali, m.in.: o Marii Skłodowskiej-Curie przy stacji metra Centrum, „Jaskółki” na Ursynowie, „grającego muralu” na Pradze Północ czy wielkoformatowych malunków w Słupsku i Częstochowie.

Na początku roku artysta wygrał konkurs organizowany przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Wzięło w nim udział wielu twórców z całej Polski. Wielkoformatowe malowidło w artystycznej formie przedstawia hasło „Moda na Wolę”. Za inspirację posłużyły Igorowi Chołdzie skojarzenia związane z życiem ulicznym i dźwiękami dzielnicy.

Zwycięski mural doskonale wpisuje się w otoczenie, a jego biało-niebiesko-szaro-czarna kolorystyka już z daleka zachęca do głębszej analizy. Jak mówią przedstawiciele władz dzielnicy, budzi on pozytywne emocje, pokazuje energię i różnorodność, które drzemią na Woli. Wśród charakterystycznych motywów dzielnicy znajdziemy na nim m.in. ceglane rotundy zbiorników gazowych z ul. Prądzyńskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego czy cyrk, który kiedyś rozstawiał się przy al. "Solidarności".

Może zainteresuje Cię także:

Tagi: Polska, Warszawa, Wola, mural, street-art,

<< Powrót do bloga

 

Komentarze

 
Brak komentarzy
 

Skomentuj ten wpis
CAPTCHA Image
Reload Image

Kategorie

Art Food Kawiarnie Lifestyle News Podróże Restauracje

Zobacz też

Ruszył automatyczny system liczenia turystów w Wenecji
Gdzie są granice robienia zdjęć?
Uchyl drzwi do przeszłości
Werona - romantyczny scenariusz dla zakochanych
Jaśliska – tu kręcono film z szansą na Oskara

Zajrzyj na FB