Dla Davida Bowiego

Polska, Warszawa, Żoliborz, mural, street-art, sztuka ulicy, Dawid Bowie
Polska, Warszawa, Żoliborz, mural, street-art, sztuka ulicy, Dawid Bowie

Art • 18.12.17 • 0 Komentarzy

 

W hołdzie dla Davida Bowiego jego imiennik - architekt i grafik - Dawid Celak zaprojektował mural przedstawiający podobiznę wybitnego brytyjskiego artysty, który jak twierdzą biografowie przed ponad 40 laty zatrzymał się na krótko w Warszawie. Ścienny mural to nawiązanie do tamtych czasów, stąd piorun z Pałacem Kultury i Nauki wrysowany w wizerunek Ziggy’ego Stardusta, jednego z alter ego Bowiego, który w 1973 r. ozdobił okładkę płyty „Aladdin Sane”.

Tabliczka na muralu o powierzchni ponad 100 m2, znajdującym się na ścianie budynku przy ul. Marii Kazimiery 1 na warszawskim Żoliborzu informuje, że w kwietniu 1976 r. David Bowie, przejeżdżając pociągiem z Zurychu do Moskwy przez Warszawę, podczas postoju pociągu na Dworcu Gdańskim miał przespacerować się do placu Wilsona (przyp. red. wtedy placu Komuny Paryskiej) i kupić tam płytę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wokalizy z utworu „Helokanie” wykorzystał w „Warszawie”, instrumentalnej impresji z tamtej podróży(przyp. red. powstałej rok później i uwiecznionej na nagranej w Berlinie płycie „Low”). Mural Dawida Celaka, odsłonięty 21 kwietnia 2016 r. nawiązuje do apokryficznej wizyty sprzed 40 lat i jest hołdem złożonym zmarłemu w styczniu 2016 r. muzykowi.

Idea upamiętnienia w formie graffiti wizyty artysty w Warszawie powstała w styczniu 2016 r. po śmierci wokalisty. Inicjatorzy akcji - Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów (a dokładnie Beata Chomątowska, która ma już na swoim koncie realizację kilkunastu murali poświęconych m.in. kobietom z Muranowa, Januszowi Korczakowie oraz Skamandrytom) - ogłosili akcję crowdfundingową i zebrali pieniądze na przygotowanie muralu. Projekt został wybrany w konkursie "Mural dla Davida Bowiego". Na konkurs nadesłano 20 prac, jury wybrało najlepsze. Po internetowym głosowaniu wybrano zwycięzcę, okazał się nim Dawid Celak, na jego pracę zagłosowało ponad 3900 osób.

Zobacz, jak powstawał mural

Tagi: Polska, Warszawa, Żoliborz, mural, street-art, sztuka ulicy, Dawid Bowie,

<< Powrót do bloga

 

Komentarze

 
Brak komentarzy
 

Skomentuj ten wpis
CAPTCHA Image
Reload Image

Kategorie

Art Food Kawiarnie Lifestyle News Podróże Restauracje

Zobacz też

Ruszył automatyczny system liczenia turystów w Wenecji
Gdzie są granice robienia zdjęć?
Uchyl drzwi do przeszłości
Werona - romantyczny scenariusz dla zakochanych
Jaśliska – tu kręcono film z szansą na Oskara

Zajrzyj na FB